Badania biegłości i składu. W jakim celu wykonuje się takie badania?
Badanie składu substancji jest bardzo częstym zadaniem w laboratoriach i przedsiębiorstwach. Analiza może być wykonywana przez chemików, biologów, specjalistów przemysłu spożywczego lub ekspertów ds. środowiska.
Powody wykonywania badań biegłości substancji są tak różnorodne, jak same badania.
Istnieje wiele rodzajów substancji, które muszą być badane pod kątem czystości, bezpieczeństwa lub innych czynników: leki, żywność i napoje, metale, minerały i rudy, związki chemiczne i roztwory, próbki gleby i wody. Złożoność jakie cechuje badania biegłości może zależeć od celu, w jakim są wykonywane. Niektóre testy służą do określenia, czy do leku dodano substancję fałszującą, inne do określenia, czy lek zawiera inną substancję, którą powinien zawierać (np. substancje czynne) zgodnie z jego specyfikacją, jeszcze inne do określenia, czy lek zawiera za dużo lub za mało substancji czynnych.
Testy mogą się również różnić w zależności od tego, jaka substancja jest badana – narkotyki, produkty spożywcze, minerały lub inne substancje. Testy na obecność narkotyków przeprowadza się innymi metodami niż testy na obecność produktów spożywczych czy próbek gleby.
Badanie składu substancji może być wykonane przez każdą osobę posiadającą odpowiednią licencję i musi być wykonane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej jurysdykcji.
Badanie składu substancji jest zazwyczaj wykonywane przez chemików, którzy są przeszkoleni i doświadczeni w tej dziedzinie.
Badania mogą być przeprowadzane przy użyciu ręcznego spektrometru lub skomputeryzowanego analizatora widma optycznego. Wyniki badań składu substancji nie zawsze pokrywają się z wynikami innych rodzajów analizy chemicznej, dlatego mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat czystości i identyfikacji nieznanej próbki.
Badania, które są powszechnie stosowane to spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR), spektroskopia w podczerwieni (IR), spektroskopia Ramana, spektroskopia w zakresie promieniowania ultrafioletowego (UV-Vis), spektroskopia fluorescencyjna, magnetyczny rezonans jądrowy (NMR) i spektrometria mas. Badania przeprowadza się na stałej postaci substancji, ale analizie można poddać również roztwory ciekłe i roztwory w stanie gazowym.
Wyniki badań służą do sprawdzania czystości i identyfikacji substancji, co jest ważne, gdy próbujesz dowiedzieć się, czy dana substancja jest naturalna czy syntetyczna, a nawet podrobiona. Oprócz laboratoriów, niektóre firmy zaczęły używać urządzeń do badania składu substancji do przeprowadzania tych testów.